سرعت در تصمیم گیری را جدی بگیرید

سرعت در تصمیم گیری

چرا سرعت در تصمیم گیری مهم است

یکی از مولفه های موفقیت تصمیم گیری درست است. در واقع شناخت نیاز بازار و تصمیم برای رفع آن نیاز بسیار اهمیت دارد. اما زمان نیز بسیار سریع تر از آن چه فکر می کنید سپری می شود. اگر شما سرعت در تصمیم گیری نداشته باشید ممکن است رقیبان شما ایده ی شما را پیاده کنند. بسیار افرادی بوده اند که ایده های بسیار خاص و ناب را با دست دست کردن از بین برده اند. 

ممکن است مردم در یک منطقه و در یک بازه زمانی خاص نیاز به وسیله ای داشته باشند. مثلا وسایل کولر در تابستان. اگر شما دست دست کنید ممکن است زمان را از دست بدهید و در پاییز یا زمستان فعالیت خود را شروع کنید. طبیعی است که سود آن سال را نخواهید داشت. برخی نیاز ها بسته به مکان زندگی و یا زمان خاص ممکن است بر طرف شود.

نکته بعد هم رقیبان شما هستند. هر حرفه و کاری دارای بازار رقابتی است. در مثال قبل تصور کنید شما می خواهید کسب و کار اه اندازی کنید. بررسی می کنید که در چه منطقه و چه خیابانی بهتر است این کار را انجام دهید. اگر دست دست کنید و سرعت در تصمیم گیری به خرج ندهید ممکن است شخص دیگری وارد عمل شود و به راحتی کسب و کار شما را در آن منطقه احداث کند. حرفه های بسیاری هستند که  سریعا اشباع می شوند. در نتیجه ممکن است شما نتوانید در آن منطقه مورد نظر اقدام به فعالیت کنید.

سرعت در تصمیم گیری

یک مثال قدیمی درباره سرعت در تصمیم گیری است که آن را با جان مقایسه می کند. این داستان مربوط به کتاب معروف و پر رمز و راز کلیله و دمنه است. دانستن آن برای کسانی که به دنبال موفقیت هستند خالی از لطف نیست.

ماهی بودن یا ماهی ماندن !

در برکه ای سه ماهی زندگی می کردند. روزی صیادی برای شکار به سراغ آن برکه آمد. ماهی اول به محض دیدن صیاد خود را از یکی از خروجی های برکه نجات داد و فرار کرد. صیاد مشغول بستن خروجی ها و اطراف برکه شد. دومین ماهی دست دست کرد ولی تصمیم درست را نگرفت و در برکه ماند. اما کمی فکر کرد و خودش را به مردن زد. صیاد با دیدن ماهی مرده آن را با دست گرفت و به سمت رودخانه پرت کرد. نهایتا جان ماهی دوم نیز با کمی استرس و ریسک نجات پیدا کرد. ماهی سوم نه سرعت در تصمیم گیری داشت و نه فکر و اندیشه ی خود را به روز کرد. در نتیجه فقط در اطراف برکه چرخید و چرخید و نهایتا در تور صیاد گیر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code