سلول های بدنتان را شاد كنید

بدن تان را شاد

اگر می خواهيد واقعا شاد باشيد،‌ سلول های بدنتان را شاد كنید

خوشحال بودن فقط حالتی ذهنی نیست. بلكه حالتی از بدن هم هست. در حقیقت بدن ما طوری طراحی شده است كه از خوشحالی مان حمایت می كند.  در نتیجه باید یاد بگیرید بدنتان را شاد كنید. دكتر كانداس پرت، روان شناس اعصاب و روان ارتباط شادی ذهن و جسم را در كتاب پرفروش خود به نام ملكول های احساس به طور كامل توصیف كرده است. او می گوید هنگامی كه ما خوشحال هستیم،‌ یعنی زنده ایم و همراه با عصاره ی خوشبختی خوش بختی به غلیان در می آییم.

ذهن بی عیب و نقص در بدنی سالم و قوی شاید كوچك باشد، ولی توصیف كاملی از حالت شادی و نشاط در این جهان است.

جان لوكه

بدن تان را شاد

قدرت مغز

هیچ دارویی قوی تر از آن چیزی نیست كه در سر خود دارید! بیش از صد هزار واكنش شیمیایی در هر ثانیه در مغزتان روی می دهد. مغز شما شامل یك كتاب داروشناسی كامل و مناسب از دارو های طبیعی برای بالا بردن سطح شادمانی در روح و جسمتان است. برای درك بهتر با چند واكنش آشنا شوید. هر كدام از این مواد كه دستور ترشح در بدن داشته باشند یك سری علائم كاملا متفاوت را در جسم به وجود می اورند. به همین راحتی و با ترشح چند هورمون ممكن است بتوانید بدن تان را شاد كنید.

آندروفین : مسكن درد در مغز است. قدرت آن سه برابر مورفین است.

سروتونین : به شكل طبیعی عصبانیت را خاموش می كند و اضطراب را از بین می برد.

اكسی توسین : هورمون مهر و محبت است.

دوپامین : این هورمون سطح هوشیاری را بالا می برد. هم چنین احساس شادمانی بیش تری در بدن ایجاد می كند. در واقع داروهای روان گردان یا مواد مخدر سطح دوپامین را در بدن بالا می برند. البته از آن جا كه این روند موقت است اعتیاد آور است و شخص را دچار عارضه های گوناگونی می كند.

این ها نشانه های بسیار كوچكی از اتفاقاتی است كه می تواند در بدن شما بیفتد. آن ها فقط منتظرند كه در هر یك از اعضای بدن شما جاری شوند. از آن جا كه داروخانه مغزتان بیست و چهار ساعته باز است، شما می توانید هر یك از این مواد شیمیایی را هر زمان كه بخواهید در خودتان تهیه كنید. پس هنگامی كه سلول های بدن تان را شاد كنید روح شما نیز خوشحال می شود.

در مطالب قبلی آموختیم كه چگونه افكار و احساسات بر سطح خوشحالی فرد تاثیر می گذارد. در این مطلب می خواهیم بگوییم كه چگونه خوردن، حركت كردن، نفس كشیدن ، استراحت كردن و حتی حالات چهره می تواند تعادل شیمیایی مغزتان را تغییر دهد. این تغییر می تواند شاد یا غمناك باشد.

بدن تان را شاد

سارقان شادی بدن

اگر می خواهید بدنتان را شاد كنید بد نیست كه دشمنان شادی نیز آشنا شوید. به طور كلی سارقان یا دشمنان شادی در بدن انسان را استرس و برخی سموم تشكیل می دهند. اگر بدنمان طوری طراحی شده است كه از خوشحالی حمایت كند،‌پس چرا ما همواره خوشحال تر نمی شویم؟ فقط كافی است نگاهی به زندگی خودمان بیندازیم.

بسیاری از ما مثل زنبورهایی كه بیش از حد كافئین مصرف كرده اند،‌ دیوانه وار در حال انجام چندین كار هستیم. با عجله غذای مان را می خوریم. زندگی پر تنش ما كه شامل خوردن غذا های ناسالم و كمبود تحرك و ورزش و استراحت كافی است، مانع توانایی ما در ایجاد سلول های شاد می شود.

استرس و اضطراب بزرگ ترین سارق شادی و سلامت است. شواهد تجربی و علمی نشان می دهد كه بیش از نود درصد از تمام بیماری ها به دلیل اضطراب و نگرانی ما به وجود می آید. بنابراین بسیاری از ما مضطرب و خسته و نگران هستیم. با این حال نشانه های بیماری و توانایی و قدرت خود را در طی روز انكار می كنیم. فقط داروهای مسكن مصرف می كنیم. برای مدت كوتاهی از شر درد خلاص می شویم. اما در عمق وجودمان هم می دانیم كه باید به دنبال دلیل اصلی این دردها باشیم.

بدن تان را شاد

با دوری از سموم بدنتان را شاد كنيد

از طرف دیگر سموم نیز به این جریان دامن میزنند. ما هر روز در معرض سموم قرار داریم. مواد شیمیایی در غذا های غنی شده، دفع آفت در محصولات تولیدی، هورمون های موجود در گوشت،‌شیر و مرغ،‌ آلودگی هوا. تمام این  موارد جز سمومی هستند كه ما چه بخواهیم چه نخواهیم با آن ها درگیر هستیم. شما می خواهید بدنتان را شاد كنید. اما واقعا می توانید این سموم را دفع كنید؟

وقتی سلول های ما از آن چه نیاز دارند محروم می مانند،‌به جای این كه همخوان سرو شادی زندگی ما باشند و به ما كمك كنند شاد باشیم،‌گرسنگی می كشند و بعد می میرند. در نتیجه انرژیمان كاهش پیدا می كند و غمگین می شویم. خوش بختانه راه های زیادی برای الهام گرفتن از همخوانی با آهنگ تندرستی و سلامت در زندگی وجود دارد.

الهام گرفتن از گروه همخوانان

راه های بسیار برای شاد كردن سلول هایمان وجود دارد. می توانیم به زور خودمان را وادار كنیم كه حس ناراحتی و غم را دور بزنیم. برای این كار باید برای خودمان راه كار هایی بیابیم. باید فكر كنید كه چه چیزهایی حال شما را خوب می كند. مثلا گوش دادن به موسیقی،‌ انجام ورزش های حرفه ای، پیاده روی، صحبت با دوستان، نقاشی كردن یا هر فعالیت دیگری كه باعث انبساط خاطر شما شود. خب هنگامی كه ناراحتی به سراغ شما می آید می توانید با انجام فعالیت های این چنینی بدن تان را شاد كنید.

فعالیت های بسیار زیادی وجود دارد كه می تواند حال انسان را خوب كند. دل انسان را شاد كند. كافی است فعالیت هایی كه برای شما موثر هستند را بیابید. بدن شما واقعا ارزشمند است. حال بدنتان را خوب كنید تا حال روحتان هم خوب شود.همچنین باید بدانیم كه ما نمی توانیم با برخی سموم مقابله كنیم. اما می توانیم حجم كمتری از این سموم را به بدن خود وارد كنیم. از مواد خوراكی كه ماده نگهدارنده دارند استفاده نكنیم. از مكان هایی كه آلوده هستند دوری كنیم. با رعایت همین نكات هم می توانیم تاثیر بسزایی در شاد زیستن خود داشته باشیم.

شايد اين مطالب نيز برای شما جذاب باشد :

شادی بخش باشيد

نكاتی برای تجربه زندگی شاد

آيا انسان خوشحالی هستيد