جست و جوی شادی نشانه خودخواهی است؟

جست و جوی شادی

در جست و جوی شادی

خیلی مضحك است. انسان به طور غریزی در جست و جوی شادی ،‌ سعادت، خوشبختی و شاد زیستن است. اما بعضی ها نگران خودخواهانه بودن این جست و جو هستند. جالب است كه این افراد به خاطر این موضوع احساس گناه می كنند. دقیقا همین احساس گناه است كه از آن ها انسان هایی بدبخت و غمگین می سازد!

جست و جوی شادی، خودخواهانه نیست. بدبخت و مفلوك بودن، خودخواهی نیست. انسان های شاد و سعادتمند بسیار با ملاحظه تر از دیگران هستند. آن ها دوستان بهتری دارند. همسران بهتر و كارفرمایان موفق تری هستند. در حالی كه آدم ها مفلوك، تنها درگیر خود و مشكلات خود هستند.

پژوهش ها ثابت كرده اند كه اگر شما انسان سعادتمندی باشید،‌بسیار محتمل تر است كه به دیگران پول قرض بدهید یا زنبیل سنگین غریبه ای را برایش حمل كنید. اما اگر آدم مفلوك و بدبختی باشید به احتمال زیاد از رئیس خود دزدی می كنید، مدام از دردهایتان می نالید و به سگ ها لگد می زنید. بنابراین به خاطر هر كسی كه می شناسید و به خاطر سگ های بیچاره همسایگانتان هم كه شده، این واقعیت را به تمامی بپذیرید كه ” هر چه شما شاد تر و سعادتمندتر باشید، دیگران آسوده تر خواهند زیست”.

جست و جوی شادی

معنی زمان های دشوار می تواند زمان های بی پولی، تنهایی، بیكاری و ناامیدی باشد و ما بیشتر از هر چیز به امید نیازمندیم. خبر خوش این كه برای همه ما این امكان وجود دارد كه از قعر عمیق ترین دره ها صعود كنیم و بالا بیاییم. اگر در این لحظه از زندگی خود ناراضی و سرخورده هستید شاید بهتر باشد كه نگاهی به عقب بیندازید. ببینید این زمان های دشوار،‌چگونه شما را برای آینده ای بهتر مهیا كرده اند.

جست و جوی شادی و برخی بهانه ها

بیش تر آدم ها بر این باورند كه آدم های خوشحال فقط فكر می كنند كه خوشحال و خوش بخت هستند و جست و جوی شادی را كار بیهوده ای می دانند. در ادامه شما را با برخی باور غلط آشنا می كنیم :

  • خوش بخت ترین آدم ها، آسان ترین زندگی ها را دارند.
  •  باهوش ترین آدم ها،‌ موفق ترین ها هستند.
  • اشتباهات بد هستند.
  • لازمه خوشبختی، وجود یك همسر است.

باید به شما بگوییم هیچ یك از این باور ها،‌ الزاما درست نیستند. شما مسئول زندگیتان هستید. برای خوشبختی و شادی به تنها چیزی كه نیاز دارید خودتان است.

دیگر تحملش را ندارم

بعضی وقت ها زندگی سخت است. وقتی همه چیز تاریك و ناامید كننده به نظر می رسد شما چگونه دوام می آورید؟ تنها وقتی می توانید به جنگ مشكلات بروید كه از روش یك كوهنورد استفاده كنید.

اگر سنگ نورد باشید و حین صعود در لبه پرتگاه خطرناكی گیر بیفتید ناگهان تمام توجه شما، به لحظه حال معطوف می شود. وقتی زندگی شما به خطر می افتد دیگر به آینده فكر نمی كنید. تمام تلاش شما، متوجه قدم بعدی است و پس از آن قدم بعدی. سانتی متر به سانتی متر،‌ تا زمانی كه سرانجام خود را با سر پنجه هایتان از خطر می رهانید. این روش درست برخورد با مشكلات است.

این دقیقا همان شیوه ای است كه در زندگی روزمره هم باید به كار بگیرید. دقيقا بايد با همين روند در جست و جوی شادی‌ باشيد. در زمان هایی كه زندگی دشوار می شود این تنها راه نجات شماست. شاید بگویید كه من حتی از پرداخت اجاره خانه ام عاجز مانده ام چطور می توانم مثبت باقی بمانم؟ با این همه حزن و اندوه و تنهایی و یا با این بیماری مهلك، چگونه می توانم راهم را ادامه بدهم؟

جست و جوی شادی

وقتی بدترین اتفاقات روی می دهد شما نمی توانید نگران بقیه زندگی خود باشید. حتی نمی توانید نگران روز های باقی مانده باشید. اما معمولا می توانید به مشكلات امروز خود بپردازید و اگر 24 ساعت هم دشوار و دور است به پنج دقیقه آینده بپردازید. مشكلات را یك به یك،‌از پیش رو بردارید. با نخستین گام، اندكی اعتماد به نفس پیدا می كنید آن گاه قدم بعدی را بردارید. همین طور قدم به قدم پیش بروید. ناگهان چشم باز می كنید و می بینید كه بدترین ها را پشت سر گذاشته اید.

اگر قرار بود كه شما نگران همه كارهای ماه آینده خود باشید یا نگران اینكه در سال آینده با چه مشكلاتی مواجه خواهید شد دیوانه می شدید. بر لحظه ها تمركز كنید. لحظه به لحظه و قدم به قدم پیش بروید. وقتی برای جنگ با مشكلات امروز از خانه بیرون می زنیم آیا احمقانه نیست كه سعی كنیم غذا و آبی را كه تا پایان عمر نیاز داریم با خود حمل كنیم؟

آیا این عجیب نیست كه بسیاری از انسان ها،‌ تمام نگرانی های 25 سال آینده زندگی خود را، همه جا همراه می برند و تازه تعجب می كنند كه چرا زندگی این قدر دشوار است! ما برای زندگی در مقاطع 24 ساعته طراحی شده ایم، نه بیشتر.

جست و جوی شادی

دفعه بعد كه احساس یاس و ناامیدی كردید از خود بپرسید :

  • آیا هوای كافی برای نفس كشیدن دارم ؟
  • آیا برای امروزم غذا به قدر كافی دارم ؟
  • آیا پنج دقیقه آینده را، به راحتی پشت سر خواهم گذاشت؟

بعد از آن كه از این پنج دقیقه به سلامت گذشتید به پنج دقیقه پس از آن بیندیشید. لقمه ها را یكی یكی بجوید تا دچار سو هاضمه نشوید. باور كنید كه تنها راه رهایی از مشكلات این چنینی همین مورد است. شما باید یاد بگیرید كه پله پله پیش بروید. ریتم زندگی همین است. باید یاد بگیرید كه در لحظه زندگی كنید.

خلاصه كلام

تنها كاری كه از عهده ما بر می آید این است كه حداكثر تلاش خود را تا ساعت خواب امشب به كار بگیریم و فردا را به فردا بسپاریم. در این مطلب یاد گرفتیم كه چگونه در جست و جوی شادی باشیم. احساس گناه نداشته باشیم و قدم به قدم برای رفع مشكلات پیش روی مان پیش برویم. ما نمی توانیم یك روز را بیش تر از 24 ساعت زندگی كنیم. پس باید برنامه ریزی كنیم.

شايد اين مطالب نيز برای شما جذاب باشد :

شادی بخش باشيد

نكاتی برای تجربه زندگی شاد

آيا انسان خوشحالی هستيد

جسم خود را شاد كنيد