تا به حال فكر كرده اید كه واقعا شادی چیست

شادی چیست

شادی چیست ؟ 

مانند هر واژه دیگری شادی نیز تعاریف مختلفی دارد. در این مطلب می خواهیم معانی مختلف شادی و بعدهای مختلف آن را بررسی كنیم. قصد داریم به این سوال جواب دهیم كه واقعا شادی چیست ؟ افراد مختلف چه چیز را شادی می دانند. با ما همراه باشید.

مردم عادی لذت را شادی می دانند، افراد موفق شادی را عملكرد خوب می دانند و دانشمندان شادی را همان زندگی متفكرانه می دانند. ما انسان ها برای به دست آوردن شادی معمولا دست به هر كاری می زنیم. جالب اینجاست كه هر چه بیشتر تلاش می كنیم كم تر آن را به دست می آوریم. دلیل آن كاملا مشخص است. ما از معنای واقعی شادی آگاه نیستیم. پس به دنبال چیز پوچ می گردیم.

فیلسوف ها،‌ دانشمندان، روان شناسان تعاریف مختلفی از شادی ارائه داده اند كه با وجود تفاوت های بسیار در این تعاریف به یك نتیجه واحد رسیده اند. نتیجه تمام این تحقیق ها این است كه شادی در میان انسان های مختلف،‌تعریف های متفاوتی دارد و هر كسی با توجه به ساختار ذهنی و روحی خود شادی را درك می كند. 

شادی چیست

شادی، امری درونی و شخصی است. مسئله ای كه باعث خوشحالی یك فرد می شود، ممكن است در دیگری هیچ احساسی را بیدار نكند. حتی ممكن است در برخی موارد باعث ناراحتی او شود. طریقه درك شادی و ابراز آن در افراد متفاوت است. اما در این تفاوت ها یك عامل مشترك وجود دارد و آن هم احساس رضایت و خشنودی است.

چند بار در زندگی احساس رضایت واقعی داشته اید؟ آیا برایتان پیش آمده كه بعد از وقوع اتفاقی یا انجام وظیفه ای از ته دل خشوند شده باشید؟ هر گاه در زندگی احساس كردید از امری راضی و خشنود هستید و از روند كلی درونی خود لذت می برید، بدانید كه شادی را به سوی خود جذب كرده اید.

انسانی شاد است كه از روند كلی زندگی خود احساس رضایت كند.

تعریف شادی

حال فهمیدم شادی چیست، چرا شاد نیستم؟

آیا هرگز این تجربه را داشته اید كه از انجام عملی راضی باشید،‌ولی احساس شادی نكنید؟ فكر می كنید دلیل بروز این حس چیست؟ اگر در زمان رضایت، به لحظه لحظه آن توجه كنید،‌شادمانی را نیز به طور كامل جذب خواهید كرد. ولی اگر به سرعت از كنار آن بگذرید و به خود اجازه ندهید كه طعم شادی را مزه مزه كنید،‌ كمبود آن را حس خواهید كرد.

هنگامی كه از مسئله ای خشنود می شوید، كمی صبر كنید و بگذارید شادی مثل طعم شیرینی در رگ هایتان جاری شود و تك تك سلول ها و اندام های تان را سرشار از لذت كند. این یكی از كامل ترین جواب ها برای سوال شادی چیست می باشد.

هر چه انسان راضی تر باشد و از لحظه لحظه زندگی خود لذت ببرد، سطح شادی او بالاتر خواهد رفت.

شادی چیست

در فرهنگ های مختلف تعریف شادی چیست

با وجود این كه شادی، تقریبا یك تعریف واحد دارد. اما در فرهنگ های مختلف برخورد های متفاوتی با آن می شود. در كشور های شرقی كه وابستگی عاطفی،‌ خانوادگی، اعتقادات مذهبی و عرفانی در جریان است مفهوم شادی با كشور های غربی كه از ارزش های كاملا متفاوتی برخوردارند، تفاوت كلی دارد.

در جشن ها و اعیاد كشور های خاور دور، معولا برای نشان دادن شادمانی،‌بادبادك های بزرگ و رنگین را با تصاویر اژدها به هوا می فرستند. در غرب برای نشان دادن شادی درختان را تزیین و شهر را چراغانی می كنند. در ایران به یكدیگر تبریك می گویند. مهمانی ترتیب می دهند. حافظ خوانی، خاطره گویی و فعالیت های این چنینی نشان از شادی ایرانیان است. در آفریقا برپایی رقص های بومی به همراه موسیقی نشان دهنده شادی است.

 در تمام این موارد، تفاوت در نوع ابراز شادی است و احساس درونی آن در تمام ملل یكسان است. پس الان می دانید كه شادی چیست و در سرتاسر كره خاكی یك معنا دارد. اما نحوه ابراز شادی در مكان های مختلف متفاوت می باشد.

چرا باید شاد باشیم ؟

آیا هرگز به اثرات و فواید شادی فكر كرده اید؟ آیا می دانید كه شادی نیز مانند تمام داروهای دنیا، شفا دهنده است، با این تفاوت كه عوارض جانبی ندارد؟ دانشمندان دریافته اند كه شادی موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. افراد غمگین معمولا از نقص كاركرد دستگاه گوارش رنج می برند. آن ها مرتبا در معرض آلودگی های مختلف قرار می گیرند. شادی عامل تقویت كننده سیستم اعصاب انسان است و از بروز افسردگی جلوگیری می كند. آیا هرگز فرد شادی را دیده اید كه لبخند بر لب،‌لطیفه های شیرین تعریف كند و بگوید : ” اعصابم خیلی ضعیف است” ؟

شادی چیست

شادی انسان را زیبا می كند

شاید باور نكنید، ولی شادی با شفافیت پوست، درخشش چشم و استحكام مو رابطه مستقیم دارد. تمام موارد ذكر شده از نظر علمی ثابت شده اند. نمونه بارز این موارد ریزش مو است. معمولا ریزش مو بر اثر غم و غصه شدید یا استرس در افراد رخ می دهد. شادی محیط خانواده را گرم و لذت بخش می كند. مشاوران و روان شناسان خانواده دریافته اند كه خانه هایی كه در آن صدای خنده و شادی شنیده شود، فرزندان موفق و باهوشی خواهند داشت.

 همچنین محیط گرم و صمیمی مانع از فرار جوانان از خانه می شود. فرزندان با خیال آسوده و اعصاب راحت می توانند به وظایف اصلی خود( كه یكی از آن ها درس خواندن است) رسیدگی كنند. در این خانواده ها،‌ سایه طلاق بر سر افراد خانواده نمی افتد و آسودگی و امنیت خاطر در وجود همه اعضای آن وجود دارد.

غیر از مواردی كه در بالا اشاره شد، اثرات مثبت شادی بسیار است. اثراتی كه می تواند برای تمام امور و مسائل زندگی ما سودمند باشد. حال كه سوال شادی چیست به طور كامل پاسخ دادیم شما می دانید كه باید شاد باشید. اما سوال اصلی این است كه چگونه باید شاد باشیم. شادی نیز مانند تمام فعل و انفعالات درونی و بیرونی دیگر، خصوصیاتی دارد. در ادامه و در مطالب آینده سعی می كنیم به روش های مختلف برای شاد شدن، شاد بودن و شاد زیستن اشاره كنیم.

شايد اين مطالب نيز برای شما جذاب باشد :

شادی بخش باشيد

نكاتی برای تجربه زندگی شاد

آيا انسان خوشحالی هستيد