استراتژی های افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یعنی این که انسان عمیقا به خودش ، توانایی هایش و کار هایی که می تواند انجام دهد ایمان داشته باشد. به عبارت دیگر خودش را ارزشمند ، توانمند و کارآمد بداند. حال اینکه در زمینه های مختلف یا کارهای مختلف باشد اگر انسان به خودش اعتماد به نفس داشته باشد ممکن است بتواند کاری را انجام دهد. ولی بدون اعتماد به نفس قطعا شکست می خورد و به عنوان یک بازنده به خود نگاه می کند.

اعتماد به نفس نیز مانند بسیاری از مهارت های روان شناسی دیگر یک سری تکنیک و تمرین و آموزش دارد که به برخی از مهم ترین آن ها می پردازیم.

اعتماد به نفس

راه کارهای افزایش اعتماد به نفس

1 – در حال زندگی کنید : فردا حاصل تصمیمات و کارهای امروز است. انرژی خود را صرف لحظه های حال کنید تا ثمره بیشتری از انرژی و وقتی که صرف می کنید بگیرید. در نتیجه آینده ی بهتری برای خود بسازید.

2 – به موفقیت های خود نگاه کنید  : به دنبال این بگردید که چه دست آوردهایی به دست آوردید و یا در چه زمینه هایی مهارت خاصی دارید که شما را از سایرین جدا می کند. با این کار علاوه بر اینکه اعتماد به نفس خود را بالا می برید در واقع تمرین مثبت اندیشی نیز انجام می دهید.

3 – در آینه خود را ببینید و از خود تعریف کنید : روزانه چند بار خود را در آینه ببینید. از خودتان ، نکات مثبت صورت و چهره ، هیکل و اندام خود تعریف کنید خواهید دید که همین کار به ظاهر ساده و حتی مسخره چقدر در کسب اعتماد به نفس به شما کمک می کند. با این کار پیش پا افتاده حتی از لحاظ روانی حال بهتری دارید.

4 – با دیگران محکم دست بدهید : کسانی که خیلی شل دست می دهند این پیام را به طرف مقابل می رسانند که  ترس دارند و ترس نقطه مقابل اعتماد به نفس است.

5 – مقداری پول نقد با خود داشته باشید : حتما پیش آماده که وقتی موجودی مالی تان بالاتر از قبل باشد احساس روحی بهتری دارین. نگه داشتن پول نقد می تواند چنین حسی را در انسان ایجاد کند و یک حاشیه امن ایجاد می کند.

6 – با دیگران صحبت کنید : انسان ذاتا موجود اجتماعی می باشد و به جامعه نیاز دارد. هر چه بیشتر در جمع باشید بیشتر می توانید وارد بحث های مختلف شوید و خود را مثبت تر میبینید.

7 – توقع خود را از خودتان کم کنید : هیچ کس همیشه عالی نیست. این توقع باعث می شود هیچ وقت عالی نباشید و در درون خود کمبود حس کنید و این یعنی همان عدم اعتماد به نفس.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code