مالك خوشبختی شما چه كسی است ؟

خوشبختی شما

مالكیت خوشبختی شما

در اینجا نمی خواهیم از مالكیت خانه و منزل صحبت كنیم. تنها به این نكته اشاره می كنیم كه برای ساختن یك ملك، پی ریزی و زیر ساخت بسیار مهم است. ساختن خانه ای برای خوشبختی نیز نیاز به زیرسازی دارد. با قبول  مالكیت خوشبختی ، شما در واقع همین كار را انجام خواهید داد.

به زبان ساده تر شما مسئول زندگی و حال خوش یا بد خود هستید. این كه بپذیرید این مالكیت تنها مربوط به شماست اولین قدم در ساخت خانه خوشبختی زندگی می باشد.شما باید ابتدا باور كنید كه می توانید خوشبخت و خوشحال باشید. سپس باید شش دانگ حواستان به عاداتی باشد كه در مقابل راهتان قرار می گیرند. در آخر به آرامی و استوارنه آن ها را به عادات جدید فكری، احساسی و عملكردی كه بیش تر به دردتان می خورد تبدیل كنید.

خوشبختی شما به خودتان بستگی دارد.

احساس مالكیت

طبق تحقیقاتی كه در چند سال گذشته پیرامون مسائل موفقیت و شاد زیستن صورت گرفته است یك سری نتایج مشترك به دست آمده است. یكی از این اشتراكات آگاه شدن مردم می باشد. مردم روز به روز بیش تر آگاه می شوند كه قادر هستند بافكر، احساس، حرف و عمل خود آینده شان را بسازند.

مردم متوجه می شوند كه انتخاب های آن ها مسیر زندگی شان را تعیین می كند. این یكی از قوانین طلایی در قانون راز یا قانون جذب نیز می باشد. وقتی قانون جذب را درك كنید، می دانید كه مسئول احساس خوشحالی یا ناراحتی خودتان در زندگی هستید. احساس مالكیت خوشبختی شما دارای دو جنبه است :

  • پذیرش این كه خوشحال بودن به شما بستگی دارد و این كه شما توانایی و قدرت دارید كه با تغییر عادات خودتان، شادتر باشید.
  • احساس مسئولیت : اینكه مسئول تمام حوادث در زندگی تان باشید كه از سعادت و خوشحالی شما حمایت می كند.

خوشبختی شما

دانستن این موضوع می تواند ثابت كند كه هر گاه به سادگی تمركز خود را بر خوشحال تر بودن معطوف كنید،‌ نتیجه بسیار خوبی می گیرید. این نتایج حاصل سال ها تحقیق و آزمایش دانشمندان بزرگی هم چون دكتر مایكل فوردیس می باشد كه در سال 1977 منتشر شده است.

این نكته را نیز در نظر داشته باشید كه در نظر گرفتن زمان و توجه به خوشحال تر شدن، مانند رژیم غذایی و ورزش است. شما نمی توانید آن را فقط برای یكی دو روز انجام دهید. این مساله باید همیشه ادامه داشته باشد. متاسفانه بسیاری از مردم انرژی خود را بیش تر صرف این می كنند كه چه اتوموبیلی بخرند تا اینكه در صدد بالا بردن سطح میزان خوشحالی شان باشند. در نتیجه حتی وقتی اتوموبیل مورد نظر را تهیه می كنید احساس خوشبختی شما بسیار كم است و نمی توانید حس خوبی داشته باشید.

تاثير مسئولیت پذیری در خوشبختی شما

توانایی ما در واكنش نسبت به آن چه برایمان روی می دهد( توانایی تحلیل و پاسخ ما) به گونه ای برجسته بر خوشبختی ما تاثیر گذار است.افرادی كه به دنبال خوشبختی و خوشحالی دائم و بی دلیل هستند، در مقابل حوادثی كه در زندگیشان روی می دهد واكنشی نشان می دهند كه تا اندازه ای از احساس آرامش و راحتی درونی آن ها پشتیبانی می كند.

خوشبختی شما

افرادی كه بی دلیل احساس خوشحالی می كنند

این افراد هر وقت بتوانند رهبری رویداد های زندگیشان را به عهده می گیرند. هرگاه نتوانند رویدادی را تغییر دهند،‌واكنش خودشان را تغییر می دهند. جک کانفیلد یكی از بزرگترین نویسنده های مباحث شاد زیستی و برگزار كننده سمینار های موفقیت یك فرمول ویژه در این باره طراحی كرده است. او معتقد است كه :

رویداد + واكنش = پیامد

در واقع جك كنافیلد می گوید ما نمی توانیم جلوی رویداد های خوب و بدی كه در زندگیمان رخ می دهد را بگیریم. اما رویداد به تنهایی آینده ما را نمی سازد. در واقع هر رویداد با توجه به واكنشی كه ما از خود نشان می دهیم پیامد و آینده را می سازد.

برای مطالعه مطالب بیش تر از جك كانفیلد كلیك كنید.

مثال:

یكی از رویداد هایی كه به طور معمول برای همه ما روی می دهد در ترافیك ماندن است. دفعه بعد كه در ترافیك یا راه بندان گیر افتادید، به اطراف تان نگاه كنید. به احتمال زیاد شخصی را خواهید دید كه ابرو در هم كشیده است و با لحنی عصبانی بر سر راننده دیگر فریاد می زند. او از شدت عصبانیت فرمان ماشین را محكم در دست فشار می دهد. احتمالا بعد از این موضوع سر درد می گیرد و حتی ممكن است هنگامی كه به خانه می رسد با همسرش نیز بحث كند.

كمی آن طرف تر خودرویی را مشاهده می كنید كه در ترافیك آهنگی را پخش كرده و دارد از آن آهنگ لذت می برد. با خواننده می خواند و یا با نفر كناری اش خوش و بش می كند. موقعیت برای هر دو راننده یكسان بوده است اما هر كدام واكنش بسیار متفاوتی را از خود نشان دادند.

خوشبختی شما

راننده اول پرخاشگری كرده، چندین ساعت سر درد و انرژی منفی را تحمل كرده و آخر هم در ترافیك مانده است. راننده دوم بدون پرخاش و سردرد و اعصاب خوردی ترافیك را پشت سر گذاشته است. این مثال كوچكی است برای آن كه اهمیت واكنش در خوشبختی شما را ثابت كنیم. در مقیاس بزرگ تر ممكن است اتفاقات بسیار مختلفی برای زندگی شما پیش بیاید. اگر شما بتوانید با مدیریت رفتاری واكنش مناسبی را ارائه دهید ممكن است از دل بدترین اتفاقات آینده بهتری برای خودتان رقم بزنید.

هر بار كه تصمیم بگیرید واكنش شما نسبت به رویدادی به گونه ای باشد،‌ كه باعث انبساط خاطرتان شود و احساس راحتی و آرامش بیشتری به شما ببخشد، توانایی خود را برای ایجاد انتخاب های مثبت مشابه در آینده تقویت می كنید. این قدرتی واقعی است كه شما را از قربانی به پیروز و فاتح تبدیل می كند.

وقتی ما به الگوهای قدیمی قربانی بودن بچسبیم،‌همان موقعیت مشابه را بارها و بارها برای خودمان به وجود می آوریم. ( قانون جذب در اینجا نیز كاربرد دارد و اتفاقات بدی كه در ذهن خود می پروانید را بارها برای شما تداعی می كند) در واقع اگر شما مدام به اتفاقات منفی فكر كنید قانون جذب آن را برای شما به ارمغان می آورد. سپس با واكنش منفی تر شما یك نتیجه بسیار بد را برای آینده خود رقم می زنید.