آیا شما آدم خوشحالی هستید

آدم خوشحالی

چرا برخی از مردم از بقیه خوشحال تر هستند

اگر من و شما برای نوشیدن یك فنجان چای در كافه كنار پیاده رو با هم بنشینیم و من از شما سوال كنم آیا شما آدم خوشحالی هستید یا نه چه پاسخی به من خواهید داد؟ خوب بیاید جواب های مختلفی كه وجود دارد را بررسی كنیم.

تعداد كمی از شما خواهید گفت كه بله معلوم است كه هستم.  آن قدر خوشحال كه اگر احساس شادی بیشتری كنم دو قلو می شوم. البته تعداد این افراد بسیار كم است.

تعداد بیش تری می گویید بعضی اوقات. همین!

اما حداقل نیمی از شما می گویید نه، واقعا نه!

یاد بگیرید كه آدم خوشحالی باشید

بعضی از مردم هر اتفاقی كه برایشان بیفتد مهم نیست. فقط از زندگیشان لذت می برند. در حالی كه برخی دیگر هر چه قدر هم تلاش كنند آن را پیدا نمی كنند. البته بیشتر ما چیزی بین این دو حالت هستیم. دلیل این معمای متناقض چیست؟ تحقیقات نشان داده است كه هر اتفاقی هم در زندگی شما بیفتد، شما تمایل دارید زنجیر خوشبختی را محكم كنید. برای درك بهتر به وزن خود فكر كنید. وقتی شما می خواهید خودتان را وزن كنید عقربه های ترازو عددی را نشان می دهد. شماره خوشبختی و شادی شما هم دقیقا همین طور است. برای تغییر این شماره یا تغییر وزن باید با تلاش و عزمی راسخ به سمت تغییر پیش بروید. اما ممكن است كه با همان نگاه اول به عقربه ترازو شما احساس كنید كه آدم خوشحالی هستید و نیازی به تغییر ندارید.

آدم خوشحالی

سطح خوشی ، شادی و خوشبختی ثابت است

سطح خوشی و شادی هر فرد چقدر است؟

دكتر دیوید لایكن اولین كسی بود كه این سوال را مطرح كرد. او با انجام آزمایش هایی توانست به نتایج جالبی برسد. مهم ترین آزماش او تحقیقاتی بود كه روی هزاران دو قلو انجام داد. این دو قلو ها یكسان بودند ولی جدا از یكدیگر بزرگ شده بودند. پس از اتمام تحقیقات دكتر لایكن و گروهش نتیجه این شد كه تقریبا 50 درصد از میزان شادی ما ژنتیكی است. 50 درصد بقیه آموزشی است.

 به عبارتی ما به طور ذاتی 50 درصد آدم خوشحالی هستیم. ما بقی نیز اكتسابی است و باید به دست بیاوریم. خب انتخاب با خودمان است. می توانیم آن را به دست بیاوریم و درصد شاد بودن خودمان را افزایش دهیم. در نتیجه حس و حال بهتری خواهیم داشت و لذت بیش تری از زندگی خواهیم برد. می توانیم آن قدر منفی بافی كنیم كه آن 50 درصد ذاتی هم رنگ خود را ببازد و ما همواره احساس غم و اندوه كنیم. در واقع نیمی از شاد زیستن ما را افكار و احساسات و به خصوص تجربیاتی كه در زندگی داشته ایم تشكیل می دهند.

50 درصد اكتسابی شامل چه چیزهایی است

جالب است كه محققان دیگری هم چون كنون شلدون تحقیقات دیگری را انجام دادند. آن ها نیز به 50 درصد ژنتیكی رسیده اند و آن را قبول كردند. اما درباره 50 درصد دوم نتایج جالب تری را به دست آورده اند. تحقیقات سونیا لوبومیرسكی، كنون شلدون و دیوید شیلد نشان داده است كه تنها 10 درصد از احساس خوشبختی ما را شرایطی مانند سطح ثروت و دارایی، وضعیت تاهل و شغل تعیین می كند. 40 درصد باقی مانده از طریق افكار عادی و روزمره مان، احساساتمان، كلمات و فعالیت های ما تعیین می شود.به همین دلیل است كه شما می توانید درجه خوشحالی و سر زندگی خودتان را بالا ببرید. شما مسئول زندگی خودتان هستید. به راحتی و با برنامه ریزی شما قاد خواهید بود خوشحالیتان را به بالاترین سطح ممكن برسانید. در نتیجه به راحتی حس خواهید كرد كه ادم خوشحالی هستید.

آدم خوشحالی

 

خوشبختی معنا و هدف زندگی، تمامی مقصود و پایان هستی بشر است.

< ارسطو >

آیا واقعا آدم خوشحالی هستید؟

تعریف های مختلفی را درباره خوشحالی و خوشبختی شنیده ایم. اما تا به حال آن ها را این طور علمی بررسی نكرده بودیم. حالا كه تحقیقات مختلفی را خواندید. اطلاعات مختلفی را به دست آوردید. این سوال مطرح می شود كه آدم خوشحالی هستید؟

بله من خوشحالم، شادم و سرزنده

اگر جز این دسته افراد هستید واقعا خوش به حالتان است. شما 50 درصد ژنتیك را جدی گرفته اید. ولی بقیه موارد را كه شامل گزینه های گوناگونی می باشد را  جدی نگرفته اید. این جمله به این معناست كه شما حاضر نیستید در قبال مسائل مادی و غیره خوشحالی و شاد بودن خودتان را فدا كنید. شما یك انسان شاد هستید. قدر شاد بودنتان را بدانید. این را بدانید هر لحظه از زندگی نیاز به مراقبت دارد. اگر مراقب شادی و خوشحالی خود نباشید، ممكن است سال بعد شما خودتان را جز دسته افرادی ناشاد و یا ناراحت بدانید. پس به هیچ وجه دست از مراقبت و شادی كردن بر ندارید.

آدم خوشحالی

نه من آدم خوشحالی نیستم

اگر جز این گروه هستید احتمالا شما بسیار درگیر مسائل مادی هستید.جز افرادی كه معقتد هستند خوشبختی بدون پول امكان ندارد. پول بخش بسیار مهمی از زندگی همه ما را تشكیل می دهد. هیچ كدام از ما از پول بدش نمی آید. اما یك بار دیگر تحقیقات را بررسی كنید. نقش پول و مادیات در خوشبختی ما تنها 10 درصد است. یعنی تمام تفكرات ما كه اگر پول داشتم فلان یا اگر پول داشتم بهمان جز همین 10 درصد به حساب می آید.

مشكل اینجاست كه ما آدم ها پول دار بودن را با خوشحال بودن اشتباه می گیریم. خوشحالی كه صرفا به پول تكیه كرده باشد با رفتن پول از هم می پاشد. خوشبختی یك حس درونی است. شما چه خوشتان بیاید چه نیاید 50 درصد خوشبخت هستید. این 50 درصد ژنتیكی است. نمی توانید منكر آن شوید. اما می توانید آن را نادیده بگیرید و همواره احساس غم و اندوه و ناراحتی را به دنبال خود بكشید.

شما وقتی 50 درصد اول كه ژنتیكی است قبول ندارید چطور می خواهید به دنبال 50 درصد دوم بروید. خوشبختی و خوشحالی خودتان را بر روی داشته هایتان متمركز كنید. البته در كنار آن همواره به فكر پیشرفت باشید. من پدر و مادر دارم، سالم هستم، كار دارم، هر كدام از این ها می تواند یك دلیل بسیار موجه برای این باشد كه شما آدم خوشحالی باشید. مهم تر از همه می توانید خوشبختی خودتان را به روند پیشرفت تان تكیه دهید. من آدم خوشبختی هستم چون نسبت به پارسال پیشرفت كاری، درسی و یا مالی كرده ام. با چنین تعریفی شما هم خوشبخت و خوشحال هستید و هم مجبور هستید كه پیشرفت كنید تا از این حس مراقبت كنید.

شايد اين مطالب نيز برای شما جذاب باشد :

تعريف شادی

هنر شاد زيستن

نكاتی برای تجربه زندگی شاد