3 تکنیک کاربردی برای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یکی از ویژگی‌های بسیار عالی برای انسان‌ها است، که شاید هر فردی نتواند به آن برسد. بسیاری از اساتید و بزرگان موفقیت اعتماد به نفس و خود باوری را کلید تمامی موفقیت‌ها می‌دانند. در اصل اعتماد به نفس یک خصلت اکتسابی است و هر فردی با تمرین و تکرار می‌تواند این خصیصه‌ی مثبت را به دست آورده و در زندگی خود به کار گیرد. راهکارهای ساده و در عین حال عملی برای افزایش اعتماد به نفس وجود دارد که در این مقاله آموزشی تعدادی از مهم‌ترین و کاربردی ترین این روش‌ها بیان خواهند شد. از شما کاربر عزیز دعوت می‌کنیم لحظاتی را با ما همراه باشید.

3 تکنیک کاربردی:

1- دفتر اعتماد به نفس بسازید:

شاید بتوان گفت کاربردی‌ترین تکنیک برای افزایش اعتماد به نفس این روش است. برای شروع، یک دفتر بردارید و در ابتدای آن بنویسید ” دفتر اعتماد به نفس من “.

در روز اول  ابتدا لیستی از مواردی که دوست دارید و به آنها افتخار می‌کنید و یا کارهایی را که در گذشته انجام داده‌اید و در آنها به موفقیت رسیده‌اید و موجب تحسین شدن شما از سمت دیگران و  از سمت خودتان شده است تهیه نمایید. و شب سر ساعت معین و قبل از خواب با صدای بلند آن را بخوانید. صبح روز دوم پس از بیدار شدن از خواب، 3 مورد دیگر را به این لیست اضافه نمایید و موارد قبلی و همین طور موارد جدید را با صدای بلند و یا حداقل با صدایی که خودتان بشنوید بخوانید. در ادامه در شب روز دوم و سر ساعتی معین 3 مورد دیگر را به این لیست بیفزایید و دوباره بخوانید. این موارد را حداقل 40 روز ادامه دهید. در صورتی که لیست شما طولانی شد می‌توانید تنها 10 مورد آخر و یا مواردی را که به شما انرژی بیشتری می‌دهند، تکرار نمایید. بسیار مهم است که هنگام تکرار این عبارات شما به خود افتخار کنید. از نوشتن مواردی که پس از آن مقاومت ذهنی در شما ایجاد می‌شود بپرهیزید.

مثال: فرض می‌کنیم شما از نام  و نام خانوادگی خودتان راضی هستید. در لیست خود بنویسید: ” من چقدر اسم و فامیلی قشنگی دارم واقعا بهشون افتخار می‌کنم” و این افتخار را با تمام وجود حس کنید و حتی می‌توانید صحنه‌ای را به یاد آورید که فردی از اسم و فامیلی شما تعریف کرده است. در این صورت اثرگذاری چند برابر خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: 7 روش برای افزایش اعتماد به نفس

 

افزایش اعتماد به نفس

2- ارتباط خوبی با رئیس و همکارانتان در محیط کار برقرار نمایید:

اشتغال در محیطی که بدون تنش و اضطراب باشد یکی از راه‌هایی است که می‌تواند موجب افزایش کارایی گردد. در صورتی که بتوانید یک ارتباط مناسب با همکاران و رئیس خود داشته باشید، به صورت ناخودآگاه این حس در شما القا می‌شود که در شغل خود موفق هستید و در جای خوبی قرار گرفته اید. بنابراین تا حد امکان روی خوبی‌های محیط کارتان تمرکز کنید. می‌توانید یک دفترچه یادداشت کوچک جیبی داشته باشید. و تعدادی از نکات مثبت محیط کار و ویژگی‌های خوب رئیس و همکارانتان را در آن بنویسید و در طول روز و یا هر از چند گاه دفترچه را باز کنید و نگاه اجمالی به نکات بیندازید و شکر گزاری  کنید.

علاوه بر این شما می‌توانید از راه‌هایی دیگری نیز برای افزایش اعتماد به نفستان در محیط کار استفاده کنید. یکی از این راه‌ها قبول پروژه و یا مسئولیت جدید و خاص در محیط کار است.

3- از بدنتان کمک بگیرید:

بدن شما می‌تواند نقش مهمی را در افزایش اعتماد به نفس شما داشته باشد. زبان بدن شما بیان می‌کند که اعتماد به نفس دارید یا خیر.

معمولا افرادی که دارای اعتماد به نفس بالایی هستند. شل و افتاده راه نمی‌روند، تپق نمی‌زنند، استرس ندارند، معمولا لبخند بر چهره خود دارند. و به تیپ و ظاهر خود رسیدگی می‌کنند.

یک تمرین ساده وجود دارد که برای افزایش اعتماد به نفس آنی بسیار مناسب است. یکی از روزهایی را  به یاد آورید که در مقابل فردی و یا در شرایطی اعتماد به نفس خوبی داشته اید. سعی کنید  حالت چهره، نوع نفس کشیدن، نحوه ایستادن، اینکه آیا لبخند بر چهره خود داشته اید یا نه و همه را به یاد آورده و بر روی کاغذ بنویسید. و سپس وقتی در شرایط و موقعیت و مکان خاص، یک سخنرانی و یا در مقابل فرد خاصی قرار گرفتید. این حالت‌ها را به خود بگیرید. این مورد موجب می‌شود شما به صورت آنی اعتماد به نفس به دست بیاورید.

سخن پایانی:

در این مقاله تعدادی از سریع‌ترین و کاربردی‌ترین تکنیک‌های ایجاد اعتماد به نفس بیان شدند. قطعا روش‌ها و تکنیک‌های دیگری در جهت افزایش خودباوری و اعتماد به نفس وجود دارند که می‌توان از آنها بهره برد. بسیار خوشحال می‌شویم که تکنیک‌ها و روش‌های دیگری را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code