21 تکنیک کاربردی برای شاد بودن

تکنیک های شاد بودن در زندگی

آشنایی با تکنیک های شاد بودن

حتما در اطراف خود افرادی را دیده‌اید که همواره در حال شادی و خوشی هستند. آیا زندگی همیشه به کام این افراد بوده یا خودشان خواسته‌اند که زندگی شادی داشته باشند؟ شادی و شاد زندگی کردن هم مانند اعتماد به نفس، سخنوری و … یک مهارت و هنر محسوب می‌شود که هر کس می‌تواند آن را فرا گرفته و با تمرین و پشتکار زندگی خود را به یک زندگی شاد تبدیل کند. در واقع می‌توانیم بگوییم شاد زندگی کردن یک انتخاب است. در این مقاله 10 روش کاربردی برای شاد بودن و افزایش احساس رضایتمندی و نشاط در زندگی را بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

تکنیک های شاد بودن

1- هدفمند باشید.

یکی از مهمترین تکنیک های شاد بودن ، داشتن هدف و برنامه در زندگی می‌باشد. حتما اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی را در زندگی خود تعیین کنید. داشتن هدف سبب معنا گرفتن زندگی می‌شود، به علاوه هدفمندی به انسان انگیزه و شوق زندگی و تلاش کردن می‌دهد و مجموعه‌ی این دلایل شادی را برای فرد به ارمغان می‌آورند. این شادی زمانی رشد کرده و به اوج خود می‌رسد که شما بتوانید به هدف خود با موفقیت دست پیدا کنید.

2- ناامید نشوید.

یکی از مهمترین مواردی که باعث بروز غم در وجود شما می‌شود، ناامیدی می‌باشد. ناامیدی دشمن شادی است و زمانی که ناامیدی از دری وارد شود، شادی از در دیگر خارج خواهد شد. همواره سعی کنید حتی در بدترین شرایط امید خود را از دست ندهید. این را بدانید شما تنها نیستید و افرادی وجود دارند که اتفاقی مشابه و یا حتی بدتر از اتفاقی که برای شما رخ داده است را تجربه کرده‌اند.

3- سپاسگزاری کنید.

سپاسگزاری از مهم‌ترین تکنیک های شاد بودن محسوب می‌شود. تمامی نعمت‌های خوبی را که در اختیار شما قرار گرفته‌اند، چه مادی و چه معنوی، حتی کوچکترین آن‌ها را، در ذهنتان بیاورید و بابت آن‌ها سپاسگزار باشید. این کار باعث می‌شود شما بیشتر از نقاط منفی، روی نقاط مثبت خود تمرکز کنید. همچنین سپاسگزاری از نظر روحی باعث آرامش انسان شده و در نهایت شادی او را در پی خواهد داشت.

تکنیک های شاد بودن در زندگی-سپاسگزاری

4- واقعیت‌ها را بپذیرید.

نپذیرفتن واقعیت‌ها آرامش و شادی را از زندگی انسان دور می‌کند. خود و اطرافیانتان را همانگونه که هستید، بپذیرید و دوست داشته باشید. پذیرش واقعیت‌ها به شما در حفظ آرامشتان کمک می‌کند و تأثیر زیادی بر شاد بودن دارد. البته منظور از پذیرش خودتان این نیست که هیچ تلاشی برای بهتر شدن و رشد خود نکنید، بلکه با پذیرش خود، کمتر اندوهگین می‌شوید و انرژی و آرامش لازم برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگی را به دست خواهید آورد.

5– گذشته ر ا رها کنید.

گاهی اتفاقاتی در گذشته رخ می‌دهند که افسوس و ناراحتی آن‌ها به زمان حال هم منتقل می‌شوند و فرصت شاد بودن را از ما دریغ می‌کنند. برای شاد بودن باید برای رها کردن تلخی‌‌ها و اتفاقات ناخوشایند گذشته تلاش کنیم. باید این را بدانیم که فکر کردن به گذشته هیچ فایده‌ای ندارد و تنها انرژی و شادی را از ما می‌گیرد. در چنین مواقعی بهتر است با دید مثبت‌تری به موضوع نگاه کنیم. مثلا می‌توانیم رخدادهای تلخ گذشته را مانند کلاس درس در نظر بگیریم.

6- از مشکلات غول نسازید.

گاهی مشکلات به اندازه‌ای که ما آن‌ها را در ذهن خود بزرگ می‌کنیم، جدی نیستند. این ذهن و تفکر ما است که مشکلات را جدی‌تر و بزرگتر از آن‌چه که هستند، نشان می‌دهد. در مواجهه با مشکلات پیش از هر چیز آرامش خودتان را حفظ کرده و از بیرون به ماجرا نگاه کنید، موضوع را آنالیز کرده و به جای اضطراب به دنبال راه حل باشید. در این صورت خواهید دید که برای تمامی مشکلات راه حلی وجود دارد. فکر کردن بیش از اندازه به مشکلات، علاوه بر اینکه قدرت تحلیل و رفع آن‌ها را از ما می‌گیرد، امکان شاد بودنمان را هم از بین خواهد برد.

تا این بخش از مقاله 6 مورد از مهمترین کارهایی را که برای شاد بودن ضروری هستند، بیان کردیم. اما اقدامات و موارد جزئی‌تری هم هستند که انجام آن‌ها می‌تواند زندگی شادتری را برای ما به ارمغان آورد. در ادامه به معرفی این موارد جزئی اما مهم می‌پردازیم.

7- فعالیت های خیرخواهانه انجام دهید.

8- برای اطرافیان خود هدیه بخرید.

9- از دیگران انتظار نداشته باشید.

10- حریص نباشید.

11- گاهی تفریح کنید.

12- اعتماد به نفس داشته باشید.

13- خواب، استراحت و تغذیه‌ی مناسب داشته باشید.

14- مثبت نگر باشید.

15- مهارت‌های خود را افزایش دهید.

16- ورزش کنید.

17- اتفاقات خوب زندگی‌تان را در جایی یادداشت کرده و گاهی آن‌ها را مرور کنید.

18- در جمع‌های شاد قرار بگیرید.

19- به هیچ عنوان خود را با دیگران مقایسه نکنید.

20- وقتی برای کارهایی که به آن‌ها علاقه دارید، در نظر بگیرید.

21- به دنبال یافتن نکات مثبت اتفاقات ناگوار زندگی‌تان باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code