چگونه شاد زندگی کنیم؟

چگونه شاد باشیم

شاد زندگی کردن می‌تواند یکی از مهم‌ترین خواسته‌های هر فردی در زندگی باشد. شادی را باید ایجاد کرد زیرا خوشی و شادی به خودی خود به وجود نمی‌آید و این شما هستید که آن را به زندگی خود دعوت می‌کنید. شاید این جملات برخلاف تصورات و عقاید بسیاری از افراد باشد ولی باید بگوییم چیزی جز این‌ها نیست.

چرا باید شاد باشیم؟

دلایل علمی و روانشناسی بسیار زیادی وجود دارد که همگی تاکید دارند که شما باید با شادی زندگی کنید. دلایلی که می‌گویند شادی بهتر است:

  • در کارهای شخصی خود موفق‌تر خواهید بود.
  • کمتر بیمار می‌شوید.
  • رشد و ارتقاء شغلی و مالی خواهید داشت.
  • بهتر زندگی می‌کنید و افرادی را جذب می‌کنید که شاد و موفق هستند.
  • شادی یعنی اینکه شما به فلسفه‌ی وجودی جهان پی برده‌اید و هدفمند هستید.
  • دوست داشتنی‌تر و زیباتر بنظر خواهید رسید.

چگونه شادی خلق کنیم؟

1-از ذهن و احساساتتان آغاز کنید:

همه چیز از ذهن شما آغاز می‌شود. از ذهنتان کمک بگیرید تا احساسات خوب و عالی را در خودتان بوجود آورید. احساسات مانند چراغ راهنما هستند. در صورتی که احساس شما خوب نباشد یعنی اینکه شما برخلاف اهداف خود فکر می‌کنید. و اینجا احساسات به شما می‌گویند که باید سریع برگردید و افکارتان را تغییر دهید و شادی و نشاط را وارد زندگی خود نمایید.

2- شکرگزاری کنید:

بیت زیبای زیر اتمام حجت تمام فواید شکر گزاری است:

شکر نعمت نعمتت افزون کند       کفر نعمت از کفت بیرون کند

چند لحظه چشمان خود را ببندید و کاری انجام ندهید. چه شد؟ آیا قادر به مطالعه ادامه مقاله بودید؟ قطعا جواب خیر است. پس همین حالا یک بهانه برای شکر گزاری دارید. سراسر وجود و زندگی شما مملوء از این نعمات ریز و درشت است. فقط باید بتوانید آنها را لمس و درک نمایید. برای اینکار یک دفتر شکرگزاری داشته باشید و به ازای هر روز بابت یک موضوع خاص سپاس گزار باشید. برای مثال روز اول را به شکرگزاری در رابطه با سلامتی خود و خانواده تان اختصاص دهید. روز دوم را بابت ثروت و دارایی خود حتی اگر اندک است سپاس گزاری کنید و برای هر روز عنوانی تعیین کنید و با تمام وجود برای نعمات خود سپاس گزار باشید و این نعمات را در دفتر خود بنویسید و با صدای بلند بخوانید.

ابیات دیگری در زمینه‌ی شکرگزاری وجود دارد که به زیبایی اهمیت شکر گزاری را نشان می‌دهند:

خوش باش که هر که راز داند       داند که خوشی، خوشی کشاند

                             شیرین چو شکر تو باشد شاکر            شاکر هر دم شکر ستاند

3- تغذیه، استراحت، طبیعت:

در طول روز به استراحت و تغذیه خود اهمیت دهید. سعی کنید خواب شبانه شما 7 ساعت باشد. غذاهای سالم میل کنید. ورزش کنید و هر از چند گاهی به اتفاق خانواده و یا دوستان خود به گردش در طبیعت و کوهنوردی بپردازید و شاد باشید و لبخند بزنید.

مقاله پیشنهادی: 21 تکنیک کاربردی برای شاد بودن

4- دوست بدارید:

دوست داشتن

ابتدا باید از خودتان آغاز کنید، خودتان را دوست داشته باشید تا دیگران هم شما را دوست داشته باشند. با تمام وجود از درون‌تان احساس عشق کنید. به بهانه‌های مختلف برای خودتان گل بخرید. و گاها به عزیزانتان و یا افرادی که در زندگی شما مهم هستند هدیه بدهید. با این کار شما احساس خوشی و شادی را در افراد دیگر بوجود می‌آورید و این شادی قطعا به خود شما باز می‌گردد.

گاها دوست داشتنِ خود با خودبینی و غرور اشتباه گرفته می‌شود. دوست داشتن خود به این معناست که شما در کنار اینکه ویژگی‌های مثبت خود را تحسین می‌کنید و بابت آنها سپاس گزار هستید، تمامی خوبی‌ها و زیبایی‌ها را در وجود دیگران و در جهان هستی می‌بینید و آنها را نیز تحسین می‌کنید.

5- بخشنده باشید:

شاید شنیده باشید که ببخشید تا بخشیده شوید. زندگی مدام در حال تغییر و در حال صعود و فرود است. مورد مهم این است که شما خود را با شرایط موجود وفق دهید و خوبی‌ها را ببینید. حضرت علی(ع) می‌فرمایند: به بدی‌ها توجه نکنید، محو می‌شوند. زمانی‌که شما ویژگی‌های مثبت دیگران را می‌بینید و به بدی‌های آنها توجهی ،ندارید مطمئن باشید افرادی وارد زندگی شما می‌شوند که بتوانند شادی بیشتری را در زندگی شما وارد نمایند.

6- لبخند بزنید:

خنده یکی از راه های شاد زندگی کردن

هر روز 5 دقیقه جلوی آینه بایستید و لبخند بزنید و بی دلیل بخندید، چه اشکالی دارد که یک حال و هوای تازه به سلول‌هایتان و یک نرمش به ماهیچه‌های صورتتان بدهید. این کار را به یک عادت تبدیل نمایید. بعد از گذشت چندین روز تاثیر آن را در زندگیان خواهید دید. علاوه بر این می‌توانید از فیلم‌های طنز کمک بگیرید.

و در پایان…

باید بگوییم که زندگی کوتاه‌تر از آن است که بخواهید با غم و غصه سپری کنید. از تمامی ثانیه‌های زندگی خود لذت ببرید و در تمامی لحظات تمرکز خود را بر روی خوبی‌ها و شکرگزاری‌ها قرار دهید و منتظر اتفاقات خوب در زندگیان باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code