چگونه برای داشتن آینده روشن برنامه ریزی کنیم؟

اینده روشن

معمولا تمامی انسان‌ها تمایل دارند یک آینده روشن و موفق داشته باشند و اغلب آن را با نام خوشبختی می‌شناسند. برای رسیدن به خوشبختی نیاز نیست سختی بسیاری بکشید بلکه تنها باید هوشمندانه عمل کنید. قبل از شروع به صحبت در رابطه با آینده و موفقیت در آن باید بگوییم که داشتن آینده موفق و روشن از دیدگاه افراد مختلف قطعا متفاوت خواهد بود. زیرا هر فرد تعریف جداگانه‌ای برای این عبارت دارد. برای مثال: ازدواج موفق، ثروت، موفقیت تحصیلی، روابط عالی و … همه و همه می‌توانند در این عبارت صدق نمایند. در این مقاله یک حالت کلی از برنامه ریزی برای آینده و موفقیت در آن را بررسی می‌کنیم.

برای شروع مسیر موفقیت و داشتن آینده روشن چکار کنیم؟

نکته‌ی بسیار مهم این است که صرفا برنامه ریز‌ی‌های سفت و سخت و طولانی مدت موجب خوشبختی شما نخواهند شد، و اگر این مورد با نا آگاهی انجام شود حتی می‌تواند یک بار ذهنی منفی نیز به شما اضافه نمایند. در ابتدای راه باید بدانید چه می‌خواهید و به کجا می‌خواهید برسید تا زمانیکه به این دو سوال پاسخ ندهید. تلاش‌های شما بازدهی خوبی نخواهند داشت. در این بخش تعدادی گام ابتدایی و مهم بیان می‌شود:

1- احساس خوب:

احساس خوب و آینده روشن

داشتن احساس خوب، پایه و اساس تمامی اتفاقات خوب و موفقیت‌‌ها است. اگر احساس خوبی داشته باشید خیلی فرق ندارد که چه زمانی به اهدافتان خواهید رسید. مهم این است که شما احساس خوب داشته باشید و باور داشته باشید که در بهترین و مناسب‌ترین زمان ممکن به آن هدف خاص خواهید رسید. و در رسیدن به هدفتان حتی یک لحظه هم نباید شک داشته باشید. زیرا شک و تردیدها کاری جز به تاخیر انداختن رسیدن به هدفتان انجام نخواهند داد. یکی از بهترین را‌ه‌ها برای ایجاد احساسات خوب فکر کردن به اتفاقات و موفقیت‌های خوب در گذشته است.

2- هدف‌گذاری:

سعی کنید 5 هدف از مهم‌ترین اهدافتان را که از اولویت بالاتری برخوردار هستند انتخاب نمایید. و می‌توانید این اهداف را در یک دفتر مخصوص بنویسید. دقت داشته باشید که این اهداف باید به قدری بزرگ و لذت‌بخش باشند تا در شما شوق تلاش برای رسیدن ایجاد نمایند. برخی از بزرگان می‌گویند که حتما باید اهداف را روی کاغذ آورد تا بتوان به آنها رسید و برخی دیگر از بزرگان عقیده دارند که اینطور نیست و نکته مهم ارتعاش و توجه به هدف است. یعنی اینکه شما با آن هدف زندگی کنید و مدام خود را در شرایطی ببینید که به آن هدف دست یافته‌اید. و در حال زندگی کردن با آن هدف هستید. و می‌توانید نوشتن اهداف را نیز چاشنی، ارتعاشات و توجهات خود نمایید و در بازه‌های زمانی مختلف گاها اهداف خود را با صدای بلند بخوانید و حس و حال خود را تغییر دهید.

برنامه ریزی

3- موانع را از سر راه بردارید:

شاید برخی اوقات انرژی و احساسات خوب شما مقداری ضعیف شوند، ولی به هیچ وجه نگران نباشید همه چیز راه حل خودش را دارد. در این مواقع شما باید موانع را شناسایی کنید تا در اسرع آنها را از سر راهتان بردارید. برخی از این موانع افرادی هستند که با سخنان مخرب در ذهن شما تاثیر می‌گذارند. برای مثال فرض کنیم هدف شما را‌ه‌اندازی یک شرکت در یک حوزه‌ی خاص است. و فردی که قبلا در این زمینه فعالیت داشته و موفقیت خوبی به دست نیاورده است تلاش می‌کند شما را از شروع این کار منصرف نماید. و قطعا این سخنان روی شما تاثیر خواهند داشت.(گاها مشورت نگرفتن از دیگران بسیار کار نادرستی است زیرا چیزی جز زیان به بار نمی‌آورد، ولی زمانی که شما قاطعانه تصمیم خود را بگیرید هیچ حرفی نمی‌تواند مانع شما شود.)

سعی کنید با افرادی معاشرت داشته باشید که از نشدنی‌ها صحبت نکنند و بالعکس از شدنی‌های آگاهانه سخن بگویند. در این صورت انرژی شما بیشتر خواهد شد.

4- از دنیای فیزیکی کمک بگیرید:

آینده روشن

زمانی که ذهن و احساس شما آماده باشد چه بخواهید چه نخواهید، زمانی فرا می‌رسد که باید دست به اقدام بزنید و کاری انجام دهید. ولی هیچ‌گاه فراموش نکنید که مهم‌ترین بخش وظیفه‌ی شما نگه داشتن احساس خوب تا زمانی است که به هدفتان برسید. بسیاری از بزرگان فعال در حوزه‌ی پرورش ذهن و افکار می‌گویند انجام کار و اقدام کردن تنها 5 درصد از کل پروسه‌ی رسیدن به هدف را تشکیل می‌دهد. ولی در نهایت شما باید کاری انجام دهید زیرا با یکجا نشستن و تصور و تخیل محض نمی‌توان به آینده روشن و اهداف متعالی رسید. انسان نمی‌تواند به هیچ چیزی دست یابد مگر با تلاش و کوشش که این تلاش ترکیبی از تلاش ذهنی و جسمی خواهد بود.

نتیجه گیری :

در انتها باز هم باید بگوییم که داشتن احساس خوب حرف اول و آخر را می‌زند. اگر احساسات شما خوب باشد کائنات به گونه‌ای شکل می‌گیرند که رسیدن به آینده موفق دیری نمی‌پاید. بر روی اعتماد به نفس خود کار کنید و ایمان داشته باشید که به هر چیزی که دوست دارید، خواهید رسید.