آشنایی با 7 راه ساده برای ایجاد انگیزه

روش های ایجاد انگیزه

با این 7 روش با انگیزه شوید!

گاهی شرایط و اتفاقات بیرونی دست به دست هم می‌دهند تا حال و هوای انسان را به سمت بی انگیزه بودن و عدم تمایل برای انجام کارها سوق دهند. البته گاهی هم عوامل بیرونی هیچ تأثیری در بی‌حوصلگی و بی‌انگیزه بودن انسان‌ها ندارند و عوامل روحی و درونی و یا ترکیبی از عوامل بیرونی و عوامل درونی چنین حالت‌هایی را برای انسان به وجود می‌آورند. در این مقاله می‌خواهیم بدون توجه به دلیل به وجود آمدن احساس بی انگیزه بودن، درباره‌ی روش‌های ایجاد انگیزه و نشاط همیشگی صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

روش های ایجاد انگیزه

1- تلقین

در مواقعی که بی حوصله و یا بی‌انگیزه هستید، به جای تکرار مداوم این موضوع در ذهن خود، تصویری از خود با انگیزه و شادتان را در ذهن آورده و نقش فردی باانرژی و با انگیزه را ایفا کنید. شما با انجام این کار ذهن خود را فریب می‌دهید و پس از گذشت دقایقی خواهید دید که روحیه‌ی غمگین شما چگونه به روحیه‌ای شاد و با انگیزه تبدیل خواهد شد.

2- اهداف بزرگتر

زمانی که احساس بی انگیزه بودن کردید، اهداف خود را کمی بزرگتر کنید و یا اهداف بزرگتری را برای خود در نظر بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند تا نیاز به تلاش بیشتر را در خود احساس کرده و از حالت سستی و نداشتن انگیزه‌ی کافی خارج شوید.

3- جایزه

زمانی که حوصله و انگیزه‌ی کافی برای انجام کاری را ندارید، بابت انجام این کار برای خود جایزه تعیین کنید. جایزه به شما انرژی می‌دهد تا سریع‌تر کارتان را آغاز کرده و آن را به اتمام برسانید.

4- خوردن قورباغه

کارهایی که احساس می‌کنید انگیزه‌ی کافی برای انجامشان ندارید و انجام آن‌ها برایتان دشوار است را “پیش از سایر کارها” انجام دهید(قورباغه‌های خود را قورت دهید). این موضوع علاوه بر کمک به سریع‌تر پیش رفتن کارها، انرژی و انگیزه‌ی لازم برای ادامه‌ی راه را فراهم می‌کند.

روش های ایجاد انگیزه2

5- عدم مقایسه

هیچگاه خودتان را با افراد دیگر مقایسه نکنید. این کار ممکن است احساس بسیار بدی را به شما منتقل کند و باعث شود شما هیچگاه انرژی و انگیزه‌ی کافی برای شروع کارها را نداشته باشید. فقط خودتان را با خودتان مقایسه کنید و سعی کنید هر روز نسخه‌ی بهتری از روز قبل خود باشید.

6- بررسی چرایی انجام کارها

یکی از مهمترین روش های ایجاد انگیزه در افراد، بررسی چرایی انجام کارها می‌باشد. کارهایی که انجام می‌هید را بررسی کرده و به این موضوع بیندیشید که هر یک را به چه دلیل و با چه هدفی انجام می‌دهید. گاهی ندانستن دلیل انجام یک کار، باعث بی انگیزه شدن و کاهش تمایل ما به انجام عمل مربوطه می‌شود. در صورتی که نتوانستید دلیل خوبی برای چرایی انجام یک کار بیابید، می‌توانید بدون نگرانی آن را کنار بگذارید.

7- چند گام جلوتر

گاهی افراد خودشان را محدود به زمان حال می‌دانند و توانایی خود را دست کم می‌گیرند. این موضوع امکان فکر کردن به آینده‌ای درخشان‌تر و در نهایت انگیزه را از آن‌ها می‌گیرد. به توانایی‌های خودتان ایمان داشته باشید و برای داشتن آینده‌ای روشن برنامه‌ریزی کنید، در این صورت خواهید دید انرژی و انگیزه‌ی شما چند برابر می‌شود.

در این مقاله 7 مورد از روش های ایجاد انگیزه را با هم بررسی کردیم. اگر شما هم از روش‌هایی برای افزایش انگیزه و رهایی از تنبلی و بی‌حوصله بودن استفاده می‌کنید، آن را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.