4 تکنیک کاربردی برای دور کردن افکار منفی

چطور افکار منفی را از خود دور کنیم؟

افکار منفی موانعی برای جذب انرژی مثبت و داشتن یک زندگی شاد و رو به پیشرفت هستند. اینگونه افکار ما را دچار نگرانی و اندوه کرده و قدرت تصمیم‌گیری درست و طی کردن مسیر موفقیت را از ما می‌گیرند. اما جلوگیری از افکار منفی و تبدیل آن‌ها به افکار مثبت یک مهارت است که فراگیری آن برای هر کسی ممکن و ضروری می‌باشد. شما برای یادگیری این مهارت‌ها به آگاهی، تمرین و پشتکار نیاز دارید. شاید این کار در ابتدا آسان به نظر نرسد، اما نتایجی که پس از این تغییرات در زندگی انسان به وجود می‌آید، انکارناپذیر است. در این مقاله 4 تکنیک بسیار کاربردی برای دور کردن افکار منفی و تبدیل آن‌ها به افکار مثبت را بیان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

راهکارهای دور کردن افکار منفی

1- به جای منفی نگر بودن، واقع بین باشید.

گاهی افراد به بدترین حالتی که ممکن است برایشان پیش بیاید، فکر می‌کنند و با بیان جملاتی این افکار منفی را در ذهن خود تشدید می‌کنند. در حالی که شما باید نسبت به اتفاقاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید دست کم واقع بین باشید. این موضوع را باید در بیان جملات خود نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال به جای جمله‌ی “من اصلا راننده‌ی خوبی نیستم، حتما تصادف می‌کنم و ماشینم داغون میشه” از جمله‌ی “اگر با احتیاط رانندگی کنم به احتمال زیاد هیچ مشکلی پیش نمیاد” استفاده کنید.

2- زود نتیجه‌گیری نکنید.

از قضاوت کردن و نتیجه‌گیری از روی یک اتفاق کوچک پرهیز کنید. گاهی افراد با شنیدن یک جمله، کاملا به هم ریخته و افکار ناخوشایندی در ذهنشان به وجود می‌آید. این را در نظر داشته باشید که همیشه افکار انسان‌ها مطابق با آنچه ما در ذهن خود تصور می‌کنیم، نیست و این افکار و ذهن ماست که گاهی نسبت به یک رویداد کوچک و یا جمله‌ی معمولی که ممکن است هر دلیلی داشته باشد، منفی‌ترین حالت ممکن را برداشت می‌کند.

دور کردن افکار منفی

3- اتفاق بد را به ابعاد دیگر زندگی نبرید.

اتفاقات بد را به ابعاد دیگر شخصیتی و زندگی خود مرتبط نکنید. به عنوان نمونه می‌توانیم شخصی را مثال بزنیم که نتوانسته در کنکور رتبه‌ی مناسبی را به دست آورد و هم اکنون خود را انسانی احمق می‌داند که هیچ‌گاه موفق نخواهد شد. چنین طرز تفکری به شدت منفی و مخرب است و باید با آن مقابله شود.

4- به نکات مثبت توجه کنید.

زمانی که افکار منفی ذهن انسان را درگیر می‌کنند، مانع توجه انسان به اتفاقات خوب زندگی می‌شوند و یا اتفاقات بد را به صورت بزرگ و اغراق‌آمیز و اتفاقات خوب را کوچک به ما نشان می‌دهند. برای دور کردن افکار منفی باید به اتفاقات خوب هم توجه کنید و در هر چیزی که دید منفی به آن دارید، به دنبال نکات مثبت باشید.

در این مقاله 4 روش کاملا کاربردی برای از بین بردن افکار منفی را بیان کردیم. شما می‌توانید با تکرار این تمرینات به مرور زمان تغییرات لازم را در ذهن خود به وجود آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code